Z życia szkoły

Tydzień Patriotyczny 2019

Cały tydzień w naszej szkole upłynął pod hasłem patriotyzmu. . Na wszystkich lekcjach łączyliśmy wiedzę przedmiotową z historią Polski. Codziennie rano rozdawane były ulotki dotyczące postaci historycznej lub wydarzenia związanego z odzyskaniem niepodległości. Obejrzeliśmy film pt. "Piłsudski". W niedzielę, w wigilię Święta Niepodległości cała społeczność naszej szkoły: uczniowie, nauczyciele, rodzice i absolwenci brali udział w uroczystym koncercie pieśni patriotycznych na przedprożu Dworu Artusa.Koncert ten nasza szkoła organizowała już ósmy raz. Tydzień Patriotyczny zakończyliśmy niedzielną Paradą Niepodległości.

Bieg 30 lecia

To już 30 lat…

     4 listopada w szkolnej sali sportowej w lasku było barwnie, głośno, tłumnie i wesoło. Uczniowie klas najmłodszych / 0-3 / zmierzyli się z 30-letnią historią naszej szkoły.
     Chłopcy i dziewczęta stanęli na starcie Biegu Trzydziestolecia Szkoły. Każdy numer startowy, który posiadało biegnące dziecko był kolejnym rokiem z historii szkoły. W każdym roku miały miejsce ważne wydarzenia w szkole , rodzinach uczniów, w Polsce , na świecie. Uczniowie rozmawiali o tym podczas spotkań z wychowawcami i wyrazili to w wykonanych przez siebie pracach plastycznych.
     Otwarcia biegu dokonał Pan Dyrektor Marek Grąziewicz, a później oszałamiający doping towarzyszył każdemu kto zmierzył się z dystansem jednego okrążenia. Pierwszy wybiegł rok 1989, rok powstania naszej szkoły, rok 1992 wprowadził nas do budynku przy Kartuskiej 245, rok 2019 dobiegł do mety dnia dzisiejszego.
     Symboliczne okrążenie wprowadzające nas w kolejne 30 lat przebiegł Pan Dyrektor , organizatorzy biegu oraz grupa dzieci , którym kontuzja uniemożliwiła szybsze pokonywanie dystansu. Doping, który towarzyszył biegnącym był najbardziej gorącym wsparciem bieżącego trzydziestolecia .
     Emocje były olbrzymie , a złote medale które zawisły na szyjach każdego biegacza po latach być może będą zalążkiem wspomnień … a pamiętasz?

     Organizatorzy dziękują wychowawcom klas najmłodszych za pomoc w przygotowaniu biegu a dzieciom za wspaniałą wspólną zabawę .

 

Halloween 4-6

Za nami kolejna impreza organizowana przez naszych kochanych uczniów. Tym razem do boju ruszył parlament klas 4-6, który na czele z Kaliną, przepięknie przygotował imprezę Halloween. Nie zabrakło emocjonujących konkurencji, przerażającej gry terenowej jak również dobrej muzyki i pysznych przekąsek (za które gorąco dziękujemy rodzicom). Gratulujemy klasie 5b, która zdobywając w konkurencjach i grze terenowej najwięcej punktów wygrała możliwość spędzenia dodatkowego dnia poza murami szkoły ;)

Fascynujące zajęcia

Sowy są tajemniczymi i mało znanymi ptakami. Są też symbolem rozsądku i mądrości.Trochę się ich boimy...Ich aktywność kojarzy nam się z pora nocną. Stąd duża ciekawość poznania ich życia, zwyczajów i uchylenia rąbka tajemnicy nt.tych ptaków. Pani Ewelina Kurach, prowadząca warsztaty ze Stowarzyszenia Ochrony Sów, wie o nich prawie wszystko.Opowiadała o zwyczajach, wyjaśniła dlaczego i jak "huczą", o potrzebie ochrony tych ptaków, zaprezentowała , jakie gatunki żyją w Polsce. Rozwiązała mity na ich temat, opowiadała ciekawostki . Dzieci przekonywały się,jak obserwuje i jak duży zakres obracania głową ma sowa.Można pozazdrościć...Uczniowie wiedzą już , jak postępować z napotkaną sową, która np.wypadła z gniazda. Oglądaliśmy filmik, jak SOWY bezszelestnie latają, poruszają się niezauważone.
Oglądaliśmy pióra puchacza, wypluwki sów.Słuchaliśmy różnych głosów i pohukiwań. Pamiątką w zeszycie były stemplowane wizerunki różnych sów Polski.
Podobało się nam.

XXV Konferencja Programowa STO

     W tym roku gdańskie szkoły Społecznego Towarzystwa Oświatowego były organizatorem XXV Konferencji Programowej STO. Konferencja odbyła się w Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku w dniach 25 – 27 października 2019 r .Temat: „Oczywistość czy herezja „

     Uczestnikami konferencji byli: członkowie STO, rodzice i nauczyciele ze szkół STO, dyrektorzy szkół STO. W ramach konferencji odbyły się wizyty studyjne w szkołach. Podczas wizyt uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z dorobkiem i historią gdańskich szkół STO. Goście podczas wizyty w naszej szkole z wielkim zainteresowaniem przyglądali się naszej bazie dydaktycznej i byli pod wrażeniem osiągnięć naszych dzieci .

     Wykład inaugurujący Konferencję – „Oczywistość czy herezja” wygłosiła dr Marzena Żylińska . Wykład z pewnością zainspiruje wielu nauczycieli, rodziców i dyrektorów szkól do innego spojrzenia na nauczanie i wychowanie dziecka . Po wykładzie , w części artystycznej wystąpili uczniowie gdańskich szkół STO – Polanki, Kartuska , Waryńskiego. Było wspaniale!

     Podczas Konferencji najaktywniejsi nauczyciele, rodzice, członkowie i sympatycy STO zostali wyróżnieni nadaniem złotych i srebrnych odznak Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
Złotą odznaką STO otrzymał dyrektor naszej szkoły pan Marek Grąziewicz .Srebrnymi odznakami zostali wyróżnieni:

Born Hanna
Dziubanik Jolanta
Dylewski Rafał
Kosicka Gabriela
Łada Aleksandra
Warzecha Anna
Węsierska Marta

IMG_20191025_1851471_1.jpg

Halloween 7-8

Za nami pierwsza impreza organizowana przez parlament klas 7-8. Z przyjemnością informuję, że Halloween połączone z nocowaniem w szkole wyszło super :)!!! Było wszystko za czym przepadają uczniowie; wypad do lidla na zakupy ;), impreza z konkurencjami, gra terenowa oraz Wilkołak. Uczniowie sami przygotowali swój GamingRoom oraz inne atrakcje. Gratulujemy klasie 7a, która wygrała możliwość dodatkowego wyjścia ze szkoły, zwyciężając w większości konkurencji oraz rozwiązując tajemnicę śmierci pana Kamila :)

Jesienne "Mamo Tato baw się z nami"

W sobotę 19 pażdziernika nasza sala sportowa gościła dzieci i rodziców z klas pierwszych. Pani Hania i pan Andrzej byli gospodarzami kolejnego spotkania sportowego z cyklu "Mamo, tato baw się z nami ..." Były biegi, skoki przez przeszkody a nawet rzut do kosza. Dreszczyk emocji towarzyszył wszystkim podczas ślizgu bolidem. Czekamy na kolejne spotkania ..!!

Dni projektowe za nami

Za nami pierwszy w tym roku szkolnym Dzień Wyboru klas 7-8 oraz Dzień Projektowy klas 4-6. Wszystkim naszym tegorocznym działaniom projektowym przyświeca wesoły, choć coraz bardziej sędziwy Duch Trzydziestolecia Szkoły:)

Starsi uczniowie mogli wybrać jedną z pięciu grup tematycznych. Grupa Wielka Szkoła w Miniaturze planuje stworzyć makietę szkoły. Zapoznali się już z planami architektonicznymi; z zapałem mierzyli, liczyli i rozpoczęli realizację – noże i styrodur poszły w ruch. Grupa przyrodnicza, działająca pod nazwą Elektryzująca Trzydziestka, pracuje nad zelektryfikowaniem naszej makiety. Szkolna Gazeta, czyli Reporterzy w Akcji napisali pierwsze teksty do szkolnego pisma; zgłębiali tajemnice szkolnych piwnic, odkrywając stare zdjęcia, architektoniczne detale sprzed lat i pamiątki po istniejącej niegdyś w Dworze Krzyżowniki szkole niemieckiej. Grupa filmowa realizuje niemieckojęzyczny film z akcentami w języku hiszpańskim „ Naszymi oczami - o nas i o szkole”. Ci, którzy wybrali działania w ramach grupy Artystycznie, udali się na zwiedzanie zewnętrznej galerii murali na Zaspie, by poszukać inspiracji do zastosowania streetartowych technik w murach naszej szkoły. Prace wszystkich grup będą kontynuowane w ramach kolejnych Dni Wyboru, a efekty będziemy mogli podziwiać wiosną, podczas uroczystości jubileuszowych.

Podczas Dnia Projektowego uczniowie klas czwartych z pasją tworzyli planszówki z elementami wiedzy o szkole. Gry powstawały głównie w języku angielskim, ale zawierają także elementy hiszpańsko i niemieckojęzyczne. Klasy piąte przygotowywały zadania związane z realizacją gry strategicznej, którą wszyscy uczniowie będą mogli rozbudowywać, i w którą będziemy mogli grać na zewnątrz. Efekty pracy szóstoklasistów są już widoczne w budynku szkoły. Schody wyklejone ważnymi datami oraz przedproża pokoju nauczycielskiego to ich dzieło. Kontynuacja wszystkich twórczych i radosnych zadań już w listopadzie.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Demokracja i samorządność to wartości o których uczymy w naszej szkole już od najmłodszych lat. W klasach 4-8 odbyły się we Wrześniu się wybory do Parlamentu Uczniowskiego. Na stanowisko przewodniczącego klas 4-6 startowało 9 osób, w klasach 7-8 3 osoby. Wybory poprzedzone były kampanią wyborczą oraz prezentacją kandydatów połączoną z pytaniami od uczniów. W drugiej turze wyborów wyłoniono zwyciężczynie. Gratulujemy Mirze oraz Kalinie. Oby ich praca przyniosła uczniom wiele dobrego.


Spotkanie z podróżnikiem

„Znów w drodze. Z braku skrzydeł ciągle przemieszczam się rowerem” napisał w jednej ze swoich książek Piotr Strzeżysz.

W piątek 27.09.2019 r. gościliśmy w naszej szkole Piotra Strzeżysza, podróżnika , pisarza, blogera, zapalonego rowerzystę. Na spotkaniu usłyszeliśmy, że daleki, obcy nieznany świat jest bliższy, niż nam się na co dzień wydaje, że w ludzie w nim są dobrzy, ciepli i gościnni, a dzikie zwierzęta spokojne, ufne i przyjazne. Że można cieszyć się z zimna, deszczu i niewygody, a szczęście i uśmiech odnaleźć w najprostszych, najbardziej banalnych momentach w życiu. I choć niekoniecznie trzeba w tym celu ruszać się z domu na drugi koniec świata, to podróż, a szczególnie podróż rowerem, w niewymuszony sposób bardzo w tym „odkrywaniu” pomaga.
Obejrzeliśmy zdjęcia i posłuchaliśmy opowieści o kilku wyjazdach Piotra, m.in. z Ameryki Południowej, Alaski, Tybetu i Azji Południowo-Wschodniej.

Na spotkaniu zainteresowani mogli zakupić książki pt. „Powidoki” i „Sen Powrotu”, oczywiście, z autografem autora.

Zielona Szkoła w Łapinie

Już dzień po rozpoczęciu roku szkolnego klasy 4-5 udały się tradycyjnie na Zieloną Szkołę do Łapina. W trakcie tegorocznego wyjazdu odbyły się gry i zabawy sportowe, klasowe rozgrywki w dwa ognie z udziałem nauczycieli, przeprawa przez park linowy oraz nocne gry: na terenie ośrodka i w ciemnym lesie :).
Jak co roku odwiedzili nas nauczycieli, którzy przeprowadzili ciekawe zajęcia. Przygotowywali z uczniami okładki do książek, zorganizowali warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Była też gra językowa: Jak porozumieć się z francuzem, czeszką, hiszpanem i niemcem?
Spędziliśmy czas na łonie przyrody, kąpaliśmy się w jeziorze, były ognisko i dyskoteka, a klasy 4 mogły uroczyście dołączyć do grona starszych uczniów naszej szkoły.
Dziękujemy Wam za te wspaniałe chwile.