Z życia szkoły

Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu uznajemy za rozpoczętą!

W końcu doczekaliśmy się bezdeszczowej pogody i w ustawionych przy szkole gazonach zasadziliśmy cebulki żonkili, które otrzymaliśmy od Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Tą akcją wolontariusze z klas siódmych i ósmych - pod opieką p. Asi Górnej, p. Marty Węsierskiej i p. Kuby Jasińskiego - zainaugurowali działalność koła. Teraz pozostaje nam czeka, aż na wiosnę żonkile zakwitną:)

Kilka dni wcześniej, na zebraniu wolontariuszy, wybraliśmy logo koła. Spośród czterech nadesłanych prac, zwyciężyła propozycja Marianny Dudek z klasy 8b, serdecznie gratulujemy!

Wczoraj - po raz kolejny w naszej szkole - ruszyła akcja na rzecz schroniska dla zwierząt „Podaj Łapę”. Uczniowie z klas trzecich, których wspierają wolontariusze, sprzedają przygotowane przez siebie słodkości, aby uzbierać fundusze potrzebne na zakup karmy dla psów i kotów. Zachowujemy maksimum bezpieczeństwa i dostarczamy smakołyki bezpośrednio do klasy. Nie obawiajcie się, nikogo nie pominiemy:) Akcja potrwa do 23 listopada.

Pasowanie na Ucznia

Wczoraj, 14.10.2020, w Dniu Edukacji Narodowej, odbyło się Uroczyste Pasowanie na Ucznia - klasy 1a, 1b i 1c zostały oficjalnie przyjęte do grona Uczniów Naszej Szkoły.
Pierwszakom bardzo gratulujemy i cieszymy się, że jesteśmy wszyscy razem:)

 

Klasy starsze specjalne przygotowały przywitanie dla młodszych koleżanek i kolegów.

Wrzesień w klasach 0-3

We wrześniu, mimo pandemii, udało nam się zrealizować wiele pomysłów, zabaw i ciekawych działań.
Wszystkie klasy wyjechały na wycieczki - do lasu, na łąkę, nad jezioro. Dzieci bawiły się w piratów, Indian, poznawały kulturę kaszubską - język, alfabet, haft i instrumenty, poznawały zwierzęta hodowlane i piekły własne chleby. W ramach zajęć "Ciekawy świat, czyli eksperymenty z przyrody" poznawaliśmy tajemnice wody. Powitaliśmy jesień i z jej darów robimy pierwsze ludziki, no a 30 września wspaniałą zabawą uczciliśmy Dzień Chłopaka!
Wszystko nas bardzo cieszyło, bo najważniejsze dla nas jest to, że jesteśmy razem, razem działamy i bawimy się, a nie musimy siedzieć przed ekranami komputerów. I niech to się nie zmienia!!!

 

Wycieczki rowerowe klas 6

Klasy 6 pojechały w tym roku na swoją pierwszą wycieczkę rowerową. Był to praktyczny sprawdzian ich umiejętności poruszania się na rowerze w ruchu miejskim. Spisali się na medal. Trasa wiodła z naszej szkoły, poprzez zabytkową latarnię w Nowym Porcie aż do Sopotu, gdzie nagrodą były lody, gofry i zabawa na plaży :).
Dziękujemy uczestnikom za odpowiedzialne i bezpieczne zachowania oraz opiekunom za gotowość :)

Zielona Szkoła w Łapinie

Tegoroczna Zielona Szkoła w Łapinie, pomimo skróconej jedynie dwunocnej wersji, obfitowała w przeróżne atrakcje. Jak co roku odwiedzili nas nauczyciele, którzy mieli okazję poznać uczniów klas 4, odbyły się wybory do Parlamentu Szkolnego, rozgrywki sportowe, przemarsz tropicieli oraz tradycyjna Wielka Gra. Ponadto uczeniowie musieli zdjąc klątwy milczenia ze swoich wychowawców. Nie zabrakło zajęć tanecznych oraz teatralnych. Przede wszystkim zaś uczniowie klasy 4-6 mieli okazję zintegrować się na starcie nowego roku szkolnego. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do tego wyjazdu.

 

Szlakiem Mennonitów

SZLAKIEM MENNONITÓW

VII I VIII klasy rozpoczęły nowy rok szkolny bardzo aktywnie, cyklem wypraw na Żuławy. Wybraliśmy rower jako idealny środek tansportu, ponieważ łączy w sobie kilka cech: gwarantuje piękne widoki, nie ogranicza nas i, co najistotniejsze , pozwala zachować dystans, nie tylko sanitarny, co jest w życiu bardzo ważne.
Każdego dnia rano ,nasz rowerowy koordynator, pan Kuba Jasiński przypominał o zasadach bezpiecznego poruszania się w mieście i na scieżkach rowerowych – sukcesem jest to, że udało się nam pokonać bez uszczerbku na zdrowiu i sprzęcie ( nie licząc wymiany dętki ) trasy liczące niekiedy 55 km.
Pierwszym punktem wyprawy był Zbór Mennonitów w Gdańsku mieszczący się nieopodal stacji Śródmieście, zaś następnym Dwór Olszynka. Obie budowle pochodzą z początku XIX wieku i są aktualnie zarządzane przez Zielonoświątkowców, którzy dbają o pamięć po Mennonitach .
Wiemy, że pochodzili z Niderlandów, stąd nazywani byli Olędrami, wiedli bardzo pracowite i pobożne życie we wspólnocie, w której wzajemnie sobie pomagali.
Wzbogacili oni naszą cywilizację o sztukę melioracji, wyrób żółtych serów, technikę suszenia owoców oraz o zasady swojej religii, która dodała cenny element do wielokulturowej mapy Gdańska. Mennonici przyjmowali chrzest dopiero jako ludzie dorośli i świadomi (od 14 roku życia), nie mogli nosić broni oraz sprawować urzędów.
Na naszej trasie znalazł się także wiatrak w Mokrym Dworze, XVI- wieczny kościółek leżący nad samą Motławą we Wróblewie, ruiny zamku krzyżackiego w Grabinach Zameczku.
W wyprawach dzielnie brali udział wychowawcy : panie: Emilia, Olga, Patrycja oraz pan Piotr oraz miłośniczki rowerów- panie: Dominika i Ania oraz , oczywiście, pan Kuba Jasiński.

TRASY:
1) Szkoła- Olszynka- Mokry Dwór- Wróblewo- Grabiny Zameczek i z powrotem (44 km)
2) Szkoła- Olszynka- Mokry Dwór- Wróblewo- Grabiny Zameczek- Różyny-Pruszcz Gd.- szkoła (55 km)

Kierownica

Chcielibyśmy podzielić się z wszystkimi dziełem naszego ucznia Kacpra z klasy 6A. Wynalazek jak napisał wykonał, gdy nudził się podczas kwarantanny. Wynalazek ten to kierownica, która urozmaica grę o jeżdżeniu samochodem. polega on na tym, że gdy skręca się kierownicą to przechyla się telefon dzięki drutom.

Połączenie tak hejtowanych smartfonów ze wspaniałą kreatywnością młodzieży ;)