SZLAKIEM MENNONITÓW

VII I VIII klasy rozpoczęły nowy rok szkolny bardzo aktywnie, cyklem wypraw na Żuławy. Wybraliśmy rower jako idealny środek tansportu, ponieważ łączy w sobie kilka cech: gwarantuje piękne widoki, nie ogranicza nas i, co najistotniejsze , pozwala zachować dystans, nie tylko sanitarny, co jest w życiu bardzo ważne.
Każdego dnia rano ,nasz rowerowy koordynator, pan Kuba Jasiński przypominał o zasadach bezpiecznego poruszania się w mieście i na scieżkach rowerowych – sukcesem jest to, że udało się nam pokonać bez uszczerbku na zdrowiu i sprzęcie ( nie licząc wymiany dętki ) trasy liczące niekiedy 55 km.
Pierwszym punktem wyprawy był Zbór Mennonitów w Gdańsku mieszczący się nieopodal stacji Śródmieście, zaś następnym Dwór Olszynka. Obie budowle pochodzą z początku XIX wieku i są aktualnie zarządzane przez Zielonoświątkowców, którzy dbają o pamięć po Mennonitach .
Wiemy, że pochodzili z Niderlandów, stąd nazywani byli Olędrami, wiedli bardzo pracowite i pobożne życie we wspólnocie, w której wzajemnie sobie pomagali.
Wzbogacili oni naszą cywilizację o sztukę melioracji, wyrób żółtych serów, technikę suszenia owoców oraz o zasady swojej religii, która dodała cenny element do wielokulturowej mapy Gdańska. Mennonici przyjmowali chrzest dopiero jako ludzie dorośli i świadomi (od 14 roku życia), nie mogli nosić broni oraz sprawować urzędów.
Na naszej trasie znalazł się także wiatrak w Mokrym Dworze, XVI- wieczny kościółek leżący nad samą Motławą we Wróblewie, ruiny zamku krzyżackiego w Grabinach Zameczku.
W wyprawach dzielnie brali udział wychowawcy : panie: Emilia, Olga, Patrycja oraz pan Piotr oraz miłośniczki rowerów- panie: Dominika i Ania oraz , oczywiście, pan Kuba Jasiński.

TRASY:
1) Szkoła- Olszynka- Mokry Dwór- Wróblewo- Grabiny Zameczek i z powrotem (44 km)
2) Szkoła- Olszynka- Mokry Dwór- Wróblewo- Grabiny Zameczek- Różyny-Pruszcz Gd.- szkoła (55 km)